Зверніть увагу! Зміни на ринку небалансівУже майже рік Україна працює в умовах нової моделі ринку електроенергії. Новий Закон «Про ринок електричної енергії» вніс зміни в роботу галузі та запровадив нові терміни.

Небагато теорії

Ринок електричної енергії - система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та/або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам.

Балансуюча група - об'єднання учасників ринку, що створюється на підставі договору про створення балансуючої групи, у межах якого визначений договором учасник ринку, який входить до такого об'єднання, несе відповідальність за баланс електричної енергії всіх інших учасників ринку, що входять до такого об'єднання;

Небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку;

Ринок електричної енергії «на добу наперед» (далі - ринок «на добу наперед») - сегмент ринку електричної енергії, на якому здійснюється купівля-продаж електричної енергії на наступну за днем проведення торгів добу.

Як це працює?

З 1 березня 2020 року, відповідно до постанови НКРЕКП, почали повноцінно працювати балансуючий ринок та ринок небалансів.

Бездоганний варіант роботи такого процесу – це коли кожне підприємство достеменно знає, або може розрахувати до кіловата своє споживання. Така форма роботи мала бути зразковою та дисциплінувати постачальників і споживачів в розрізі прогнозування енерговитрат на виробничі потреби. Адже за надмірне витрачання ресурсів та в разі виникнення їхнього надлишку доведеться платити. Якщо електроенергію треба докуповувати, її вартість, скоріше за все, виявиться суттєво вищою за ціну, що платилася планово. Вона підраховується, виходячи з найбільшої ціни, що склалася на балансуючому ринку та ринку “на добу наперед” на момент подання заявки про докупівлю, помноженої на коефіцієнт 1,05 (регламентований НКРЕКП). А от для продажу надлишку доведеться орієнтуватися на найнижчу ціну на двох ринках на момент продажу, помножену на коефіцієнт 0,95. В обох випадках платити доведеться енергопостачальнику. Відповідно, всі ці витрати будуть закладені у договорах з кінцевим споживачем, відповідно він теж буде зацікавлений у кращому плануванні своїх енергетичних потреб.

Як же бути споживачам (не побутовим)? Рекомендації

Основна порада – це чітко та виважено підійти до вибору енергопостачальника. І, дійсно, краще прогнозувати та планувати споживання, ніж платити за небаланси. При виборі компанії варто звертати увагу на успіхи та досвід у прогнозуванні обсягів споживання клієнтами. Краще зупинити вибір на енергопостачальника, який входить до балансуючої групи. Це дозволить зменшити власні витрати на небаланси. Щоб уникнути різних неприємних ситуацій, ставте достатньо питань постачальнику, щоб чітко розуміти його компетенцію на ринку електроенергії та мінімізувати фінансові ризики.

 Важливий момент!

У разі фінансової неспроможності енергопостачальника та у відповідності до п. 6.1.4 Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №307 такий електропостачальник набуває статусу «переддефолтний», а відповідно до п.1.7.4 Правил ринку, в разі тривалості статусу «переддефолтний» більше двох робочих днів учасник ринку набуває статусу «дефолтний», і згідно з п.1.7.5 Правил ринку припиняє свою діяльність на ринку електричної енергії.

Відтак, якщо учасник ринку також виступає в якості електропостачальника, після набуття ним статусу «дефолтний», постачання електричної енергії споживачам такого учасника ринку здійснюється постачальником «останньої надії», тарифи якого значно вищі.

Учасників ринку, яким надано статус дефолтний/переддефолтний можна оцінити на сайті НЕК «Укренерго» за посиланням ТУТ 

Список учасників ринку, що набули статусу “переддефолтний” станом на 05.05.2020 р.  

Список учасників ринку, що набули статусу “дефолтний” станом на 05.05.2020 р.

Для клієнтів ТОВ «ХОЕК»

ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія»  має достатньо досвідчений та професійний колектив фахівців. ТОВ «ХОЕК» є учасником балансуючої групи, яка володіє дієвими методами для прогнозування потрібних обсягів споживання, що покликані мінімізувати купівлю-продаж небалансів з мінімальними затратами. ТОВ “ХОЕК” контролює усі небаланси, завдяки цьому небаланси підприємств не впливають на кінцеву ціну для споживача. 

Це говорить про те, що ТОВ «ХОЕК» є надійним, добропорядним постачальником і партнером та продовжує працювати над укріпленням доброзичливих відносин зі споживачами. Товариство рекомендує всім юридичним споживачам бути уважними, виважено приймати рішення щодо вибору постачальника електричної енергії, враховуючи при цьому всі ризики.

Особистий

кабінет

Показники